Suuhügieen ja COVID-19

03.04.2020

Hambahari on kõige levinum suuhügieeni tagamise vahend, mis aitab ennetada dentaalseid haiguseid ning parandada oraalset tervist. Hambaharjad aga võivad olla rikutud mikroorganismide poolt, mida leidub igaühe suuõõnes.

Mikroorganismide säilimine ja ellujäämine peale hammaste pesemist on vaid üks viise, kuidas nakatuda.(1)

Mitmed uuringud (2) on näidanud, et hambaharja liiga pikk kasutusiga kergendab selle saastumist erinevate mikroorganismide (3) poolt. Võimalus, et hambaharjad kannavad edasi tõsiseid terviseprobleeme, on samuti tõestatud. (4)(5)

Tavaliselt peale pesemist loputatakse hambahari vaid jooksva vee all ning seejärel jäetakse vannituppa, mis on ideaalne keskkond miljonite mikroorganismide jaoks. Nad kasvavad ja levivad enim just soojas ning niiskes.

Seetõttu on ülimalt oluline, võttes arvesse olukorda, kust end praegu leiame, et säilitame suurepärast isiklikku hügieeni. Allpool on nõuandeid  heaks hügieeniks.

Eriti tähtis on regulaarselt käsi seebi ja veega pesta ning seda vähemalt 20 sekundi jooksul. Kui see pole võimalik, siis kasutada antibakteriaalset geeli. On oluline meeles pidada, et nende nõuannete järgimine ei aita ainult sinu tervist hoida, vaid ka nende oma, kes on sinu lähikonnas.

Ära jaga kunagi oma hambaharja

Siin ei mängi rolli, kas te olete suguluses või väga lähedased – sa ei peaks kunagi jagama oma hambaharja kellegi teisega. Põhjus on ilmselge: nii on kerge nakatuda viirustesse ja vere kaudu levivatesse haigustesse. Järgides sama loogikat, peaksid kindlaks tegema, et hambaharjad ei puutu kokku, eriti nende harjased.

Sulge tualetipoti kaas enne vee tõmbamist

See, kus sa hoiad oma hambaharja, mängib suurt rolli. Kui hoiustad neid kuskil WC-poti läheduses, siis iga kord, kui keegi vett peale tõmbab, võivad pritsmed potist välja lennata ja maanduda su hambaharjale.

Uuringud on näidanud, et COVID-19 võib levida läbi fekaalide. Seetõttu tee kindlaks, et su hambahari on tualetipotist piisavalt kaugel ning sulge kaas alati enne vee tõmbamist.

Vaheta hambaharja regulaarselt

On oluline, et hambaharja või selle otsikut vahetatakse vähemalt iga kolme kuu tagant või siis, kui harjased hakkavad kuluma. Kui järgid seda nõuannet, saad kindel olla, et pesed oma hambaid efektiivselt. Kulunud hambahari ei suuda teha suud nii puhtaks kui peaks. Lisaks, hambaharja regulaarne vahetamine aitab peatada bakterite levikut. Kui sul on või oli koroonaviirus (või kahtlustad seda), vaheta välja oma hambahari uue vastu!

 

Suu puhastamine ja loputamine

Pese hambaid fluoriidisisaldusega hambapastaga igal hommikul ja õhtul. Kasuta igapäevaselt ka interdentaalseid hambaharju või hambaniiti ning ära unusta suuvett.

Soovitame kasutada suuvett, mis sisaldab: tsetüülpüridiinkloriidi 0.05-0.1%, vesinikperoksiidi 1% ja/või neid, mis sisaldavad eeterlikke õlisid. Suuvett tuleb kasutada puhtalt, mitte lahjendatult! 

SOOVITUS: GUM ORTHO ortodontiline suuloputusvesi, 300 ml, 7,95€

Kui sul on diagnoositud koroonaviirus, peaksid alustama kohe suuloputusega, et vähendada suuõõnes leiduvad mikroorganisme. Peale hammaste harjamist puhasta oma hambahari või otsik, kasutades tõendatud toimega viirusevastast desinfitseerimisvedelikku.

Jäta hambahari desinfitseerimisvedelikku seisma ja peale 30 minuti möödumist loputa jooksva veega ja lase kuivada.

Kui su hambahari on puhas viirustest ja haigustest, vähendad riski, et inimesed sinu ümber nakatuvad.

SOOVITUS: GUM PAROEX suuloputuslahus (0,12% CHX + CPC), 300 ml, 8,50€ lühiajaliseks kasutamiseks või GUM PAROEX suuloputuslahus (0,06% CHX + CPC), 500 ml, € 8,50€  igapäevaseks kasutamiseks

 

SOOVITUS: BioGaia Prodentis suuõõne probiootilised imemistabletid igemeprobleemidega võitlemiseks, hind 17,90€

 

 

Külastused hambaarsti juurde

Regulaarsed visiidid hambaarsti juures on alati olulised. Praegusel ebakindlal ajal on mõistlik nende poole pöörduda vaid hädaolukorras. See tähendab, et su visiit võib edasi lükkuda või ära jääda, mis on vaid sinu ja personali tervise hoidmiseks.

Puhasta oma vannituba regulaarselt

Paljude jaoks on vannituba koht, kus hoida hambaharju, rätikuid ja muid intiimsemaid esemeid. See on ka koht, kus end peseme. Seetõttu on oluline seal puhtust hoida, pestes pindu  regulaarselt mõne kloori baasil puhastusvahendiga.

Suuhügieen peab alati olema prioriteet. Ära unusta neid lihtsaid igapäevaseid harjumusi, mis aitavad hoida su suuhügieeni kõrgel ja ennetada haigusi. Joo ka palju vett ning vähenda suhkrurikaste toodete tarbimist.

Ole terve!

Artiklit saab lugeda vene keeles SIIN

Artikli autor on Héctor J. Rodríguez Casanovas, DDS MS PhD. Artikkel on avaldatud hispaaniakeelsel veebilehel “Gaceta Dental”

Autorist
Dr Rodriguez on parodontoloog, kes on tegelenud õpetamisega ja olnud lektor alates Texase ülikooli lõpetamisest Houstonis. Ta on olnud Las Palmase (Kanaari saared) Hambaravi Nõukogu president, Hispaania Parodontoloogia Seltsi juhatuse liige ja fondi usaldusisik.
Praegu õpetab ta parodontoloogiat ülikoolis (Universidad Europea Miguel de Cervantes).

—————————————-

(1) Wetzel WE, Schaumburg C, Ansari F, Kroeger T, Sziegoleit A. Microbial contamination of tooothbrushes with different principles of filament anchoring. J Am Dent Assoc 2005;136:758‐65.
(2) Sogi SH, Subbareddy VV, Kiran SN. Contamination of tooth brushes at different time intervals and effectiveness of various disinfection solutions in reducing the contamination of tooth brush. J lndian Sot Pedo Prev Dent 2002;20:81‐5.
(3)  Sogi SH, Subbareddy VV, Kiran SN. Contamination of tooth brushes at different time intervals and effectiveness of various disinfection solutions in reducing the contamination of tooth brush. J lndian Sot Pedo Prev Dent 2002;20:81‐5.
(4) Warren DP, Goldschmidt MC, Thompson MB, Adler -Storthz K, KenneHJ. The effects of toothpastes on the residual microbial contamination of toothbrushes. J Am Dent Assoc 2001;132:1242-5.
(5) Sammons Rl, Kaur D, Neal P. Bacterial survival and biofilm formation on conventional and antibacterial toothbrushes. Biofilms 2004;1:123-30.

Artikleid hambaravi ja COVID-19 teemal