Soolapiibuga hingamisteed korda

09.06.2021

Mõni aeg tagasi tuli üks ungarlane mõttele, et mugav oleks endale soolakamber koju muretseda. Nüüd on soolapiip paljude allergikute ja astmaatikute tervislik kaaslane.

Soolapiibu põhimõte on imelihtne: portselanist anumasse pandud sool. Loomulikult on nii portselan kui sool kvaliteetsed ning tervisesõbra elu võibki enim ohustada selle maha kukkudes kildudeks purunemine. Teine oht on niiskus, mis soola kokku kleebib, et toimeained sealt enam lenduma ei pääse. Mõjujaks on Euroopa tuntuimatest soolakoobastest pärit haliit e kivisool, mis lisaks 98,7 protsendile NaCl sisaldab veel 0,1% CaSO2, 0,028% MgCl2, 0,13% CaCl2 ja 0,00056% Fe2O3.

Soolapiipu hoitakse käes ning hingatakse läbi selle suu kaudu sisse. Välja tuleb hingata nina kaudu, kuid kui kogemata suu kaudu hingeõhk soolapiipu puhuda, siis on seal olemas spetsiaalne klapp, mis liigset niiskust välja aitab lasta. Tegemist pole mingi erilise hingamisega – ei tohi liiga sügavalt ega ka pinnapealselt hingata. Nii ongi ehk hõlpsaim muu tegevuse kõrvalt soolapiipu hingata – näiteks uudiseid või lastesaadet vaadates. Siis ei jälgi nii pingsalt hingamist ja see püsib tavalisem, 15 minutit on hingamiskuurile paras aeg, kokku võib soolapiipu hingata kuni kaks tundi päevas.

Piipu maale toova firma esindaja nendib, et kasutaja võiks siiski konsulteerida arstiga, et arutada, kui sageli ja kui kaua oleks vaja hingata. Kui perearst ei oska soovitusi anda, siis võiks konsulteerida soolakambri juures vastu võtva arstiga.

Soolapiibu eelised

  • Käepärane, ei pea kuskil käima. Eriti sobib see soolakambrist kaugel, näiteks maal elavatele inimestele.
  • Pidevalt hingamisteede haiguseid põdevad nõrga immuunsüsteemiga väikelapsed ei pea teiste tõbistega kokku puutuma.
  • Lokaalsem ja seega kiirem mõju.

Soola toime

Sool desinfitseerib hingamisteid, hävitab mikroobe, mistõttu taanduvad põletikulised protsessid hingamisteedes. Kasutajaid ajab alati segadusse asjaoiu, et soolapiibu hingamise järel nohu ja köha ägenevad – nii aga peabki olema. Koos röga ja sekreedi väljutamisega puhastab organism hingamisteid. Edasi nähud taanduvad.

Hormoone kasutavatel inimestel võib soolapiipu hingates väheneda vajadus hormoonide järele, mistõttu väheneb ka nende võimalus saada hormoonide käsutamise tagajärjel tekkivaid tüsistusi.

Ungaris asuva Semmelweisi Ülikooli rehabilitatsiooni osakonnas läbi viidud katsete põhjal on soolapiibu saavutatavad füsioloogilised efektid: mukolüüs, sekretolüüs, lõppresultaadiks bronhospasmolüüs. Järeldustes on öeldud, et soolapiibu kasutamine on efektiivne isegi krooniliste ülemiste hingamisteede haiguste puhul: patsiendid kirjeldasid hingamise kergenemist, eriti sissehingamisel. Seda kinnitas ka mõõdetud vitaalkapatsiteedi ehk kopsude elulise mahtuvuse suurenemine.

Lisaks allergikutele, astmaatikutele ja sageli hingamisteede haigusi põdevatele inimestele soovitatakse soolapiipu kasutada ka suitsetajatel, kes on endal välja kujundanud hingamisteede vaevused. Hommikuse köha leevenduseks tasub hingata soolapiipu.

Soolapiip on näidustatud, kui teil on:

  • Õietolmuallergia ehk heinanohu ja muud hingamisteede allergiad
  • Astma ja bronhiit – soola toimel muutub röga kergemini välja köhitavaks
  • Läkaköha, ninakatarr, mandlipõletik
  • Suitsetamisest tingitud häired hingamisteedes.
Allikas: TERVISELEHT nr 10 – 8. märts 2005 MADLI ZOBEL

VAATA TOOTEID!