Sinu organismi tugevus peitub Sinu… suus!

21.07.2020

Võib kõlada mõneti ootamatult ja isegi kummaliselt, aga hea tervise allikas asub hoolitsetud ning terves suus.

Kui kõneldakse suu tervisest, siis peetakse silmas suud tervikuna koos kõigi seal paiknevate osadega. Suu hea tervis tähendab, et Sul on terved hambad, igemed ning huuled; terve suulagi ja keel; et Su süljenäärmed, ülemine ja alumine lõualuu ning mälumislihased funktsioneerivad korralikult.

Kui suu on terve, on lihtne ning mõnus kõnelda, naeratada, tunda maitseid, katsuda keelega, neelata ning kogeda tervet ampluaad häid emotsioone – ja seda enesekindlusega, ilma valu, mugavuse ning haigusteta. Kui suu tervis on korras, saab loomulikult ka mõnuga sportida, tundmata ebamugavust, ärritust või valutorkeid.

Kuidas suu tervis mõjutab Sinu igapäevaelu?

Suud vaadeldakse sageli kui kogu organismi peeglit: terve suu tähendab tervet keha, mis töötab nagu kellavärk, ilma häirete ning ebakõladeta. Suuga seotud haigused aga annavad sarnaselt märku sellest, et organism on mingil põhjusel tasakaalust väljas. See omakorda mõjutab otseselt Sinu füüsist ja energiataset. Näiteks igemehaigused suurendavad diabeedi, südamehaiguste ja kopsupõletiku riski. Kui Sinu jaoks on tähtis hea füüsiline vorm, aktiivne eluviis või head tulemused spordis, siis suu tervise eest hoolitsemine on ülioluline.

Millised on suu kehva tervise otsesed tagajärjed?

Esiteks mõjutab see Sinu elu üldist kvaliteeti ning igapäevast heaolu – need kaks tegurit on aga nii harrastus- kui ka profisportlasele väga olulised, kuna tagavad vaimses mõttes motivatsiooni ning füüsilises mõttes jõudluse. Teiseks põhjustavad ja/või säilitavad kaaries ja parodontiit kehas põletikulisi protsesse, mis nõrgestavad organismi. Kolmandaks võivad hammastega seotud haiguste sümptomid tõsineda väga kiiresti – mõnda aega valusalt tuiganud hammas võib ravi edasilükkamisel kõige ootamatumal hetkel põhjustada juba väljakannatamatut valu.

Samuti vajab pikemat taastumist tarkusehamba eemaldamine või muu hambaga seotud operatsioon. Sellised olukorrad mõjutavad otseselt organismi üldist tugevust ning paljudel juhtudel tõmbavad kriipsu peale ka kauaoodatud võistlustele. Seepärast tuleks haige hambaga tegelda kohe pärast haiguse ilmnemist.