Miks peaksime muretsema hambakatu pärast?

23.03.2023

Kindlasti olete te hambakatu olemasolust juba varem teadlikud olnud. Ent kas te teadsite, et see mängib teie suutervise seisukohast võtmerolli?

Mis on hambakatt ja kuidas see tekib?

Kõik algab suus olevatest bakteritest. Jutt käib sadadest kuni tuhandetest liikidest, seega kokku on suus üle 1 miljardi ja enama bakteri. See võib kõlada hirmsalt, aga enamik suus elutsevatest bakteritest on täiesti kahjutud ja lausa kasulikud, aidates kaasa tasakaalustatud mikrofloora säilitamisele ning võitlevad suu- ja süsteemse tervise heaolu mõjutavate batsillide (patogeenide) vastu.

Võideldes toidulaua ja levikuala eest, asuvad bakterid elutsema hambaemailile, kus loomulik sülje biokile on neile ideaalseks kasvulavaks. Bakterid toituvad toidujääkides kääritatavatest suhkrutest, paljunevad ja tekitavad omakorda jäätmeid. Need bakterikolooniad ja nende tekitatud jäätmed üheskoos toidujääkide ja süljega moodustavad hammaste pinnale nn hambakatu – kahvatukollase, pehme ja kleepuva biokile. See protsess toimub teie suus pidevalt, kusjuures hambakatt moodustub eriti igemete ümbrusesse ja hammaste vahele.

Kui hambakattu hammaste pinnalt ei kõrvaldata, kaltsineerub see ja muutub hambakiviks – tumedamaks ja palju kõvemaks moodustiseks – mille suudab eemaldada vaid hambaarst.

Hambakatt ei ole midagi, millega oma armsamale muljet avaldada – see mõjutab teie välimust ja enesekindlust.

Hambakatu moodustumisel on sagedane halva hingeõhu tekkimine toidujääkide ja bakterite kogunemise tõttu suus ja eriti hammaste vahel. Ladestunud hambakatt võib lisaks muuta ka hambad kollaseks, samas kui hambakatus leiduvad happed mõjutavad emaili erosiooni ning mis on ka olulised hammastele plekkide tekitajad, mille tagajärjel tekivad omakorda hambaaugud.

Kuidas mõjutab hambakatt minu üldist tervislikku seisundit?

Mitte sellele tähelepanu pöörates võib hambakatt negatiivset mõju avaldada ka teie üldisele terviseseisundile – igemepõletik suurendab muude tõsiste terviseseisundite riski ja raskendab nende ravi. Suu- ja süsteemse tervise vahel on vastastikune seos: mida paremini oma suutervist kaitsta, seda paremini kaitstakse ka oma üldist tervislikku seisundit.

Kas olete mures hambakatu kogunemise pärast?

Ärge muretsege! Leidub palju meetodeid, kuidas seda kontrolli all hoida.

Kõige tähtsam on järgida täielikku suuhooldusrutiini:
1. Hammaste harjamine on hambakatu eemaldamise puhul kõige efektiivsem meetod. Hambaid peaks harjama õrnalt pehme hambaharjaga vähemalt kaks minutit kaks-kolm korda päevas, pöörates tähelepanu, et harjaksite kindlasti mööda igemepiiri.
2. Igapäevaselt on vajalik puhastada hambavahesid, kasutades selleks hambavaheharja (interdentaalne hari), hambaorki või -niiti.
3. Protseduuri viimane samm peaks olema loputamine (õrna koostisega suuveega), et aidata võidelda patogeeniliste bakterite vastu.
4. Hambakatu kontrollimiseks võib kasutada indikaatortablette. Hammastele jäänud punane värv märgistab hambapesu järgselt hammastele jäänud katu. Nüüd tuleb hambad uuesti korralikult pesta ja punase värvi eemaldamiseks kasutada ka hambaniiti.

Sobivad tooted leiate GUM sarja valikust, kus on nii indikaatortablette, hambaharju, hambavaheharju, hambapastasid kui suuvett vastavalt teie suu vajadustele. Küsige nõu apteegist!

Külastage kindlasti ka kaks korda aastas suu professionaalseks puhastamiseks ja isikupärase hoolduse saamiseks hambaarsti.