Miks kasutada hambavaheharja?

19.03.2023

Suuõõne korralikuks puhastamiseks ning hamba- ja igemeprobleemide tõhusaks ennetamiseks tuleb bakteriaalne hambakatt ja toidujäätmed eemaldada nii hammastelt kui ka hambavahedest ja igemepiirilt.

Nendele piirkondadele on aga keerukas hambaharjaga ligi pääseda, ükskõik kui hoolikalt ja sageli hambaid ka ei harjataks. Seetõttu soovitatakse suuõõne täielikuks puhastamiseks kasutada ka lisavahendeid.

Hambavaheharja tuleks kasutada vähemalt kord päevas, soovitatavalt pärast lõunasööki. Vähemalt esialgu on soovitatav harja kasutada iga päev samal ajal, muutes selle omamoodi rituaaliks. Nii saab sellest kiiresti igapäevane tervislik harjumus.

Tavatingimustes

Järgige lihtsat protseduuri:

– Lükake hambavahehari hammaste vahele, avaldades sellele kerget survet.
– Alumisi hambaid puhastades tuleks harja hoida kerge kalde all suunaga alt üles, ülemisi hambaid puhastades kalde all suunaga ülevalt alla.
– Liigutage harja horisontaalsuunaliselt kergelt edasi-tagasi, jälgides, et hari ei tuleks hammaste vahelt välja.

Ortodontiliste vahendite puhul

Hambavahede harjad on iseäranis soovitatavad hammaste ja ortodontilise traatkaare vahe puhastamiseks ning suuremate hambavahede puhul. Puhastada tuleks kergete sisse-välja liigutustega, vältides traatkaarele surve avaldamist. Valige hambavaheharja suurus vastavalt puhastamist vajavate hambavahede suurusele.

Implantaatproteeside puhul

Kasutage hambavaheharja implantaatide ning neile toetuvate proteeside aluste puhastamiseks. Sättige hari ettevaatlikult kahe implantaadi vahele ja puhastage kergete sisse-välja liigutustega.

Sildade puhul

Kasutage sillaga kaetud alale vastavat hambavaheharja. Puhastamiseks sisestage hambavahehari põse- ja keelepoolsest küljest.

Kuidas hambavaheharja valida ja hooldada?

Saadaval on paljude kujude ja suurustega hambavaheharju, mis vastavad erinevate patsientide vajadustele. Peamine kriteerium, mida tuleks hambavaheharja valimisel silmas pidada, on hambavahede laius.

Kindlasti tuleks vältida liiga laia harja pressimist kitsasse vahesse. Arvestada tuleb ka ortodontiliste vahendite, proteeside, sildade, igemete taandumise ja teiste eritingimustega.

Seepärast peaks sobiva hambavaheharja esimesel korral määrama hambaarst, kuna tema oskab valida sobivaima kuju ja suuruse.

Hambavaheharja õige hooldamine hoiab selle pikema aja vältel optimaalselt tõhusana. See on imelihtne, kui järgite neid lihtsaid näpunäiteid:

  • Loputage hambavaheharja pärast kasutamist hoolikalt ja laske sel enne ärapanekut kuivada.
  • Hambavaheharja võib kasutada korduvalt, aga kasutatud harja tuleks hoida uutest eraldi.
  • Harja tuleks vahetada iga 10 kuni 15 päeva järel või kui selle harjased on kulunud.
  • Hambavaheharjaga koos soovitatakse kasutada spetsiaalset geeli. Geel muudab harja kasutamise tõhusamaks ja meeldivamaks ning võimaldab harjal kergemini libiseda, vähendades samas harjaste kulumist.

GUM pakub laias valikus hambavaheharju, mille hulgast leiate enda jaoks täpselt sobiva.

GUM Trav-Ler® hambavahehari

Kompaktne, kaasaskantav ning alati kasutusvalmis

Kaheksast harjast koosnev hambavaheharjade täielik seeria, kõige kitsamast kõige laiemani kõigi hambavahede täiuslikuks puhastamiseks. Need tagavad optimaalse hoolduse ja mugavuse.

Harjaseid on töödeldud antibakteriaalse aine kloorheksidiiniga.
Harjapead painduvad kuni 90°, võimaldades ligipääsu hambavahedele kõigis suu piirkondades.

Õhutusavadega otsik täidab kaht ülesannet – kaitseb hambavaheharja ja pikendab harja käepidet, muutes selle kasutamise kergemaks ja võimaldades raskusteta pääseda ka suu kaugemasse ossa.
See on kompaktne ja kaasaskantav, seega alati kasutamiseks valmis.

 

GUM Bi-Direction 

Sobib ideaalselt kõigisse, ka kõige kitsamatesse hambavahedesse

Hari töötati välja suuõõne kõigi osade puhastamise maksimaalseks hõlbustamiseks. Harjapea paindub kuni 90°: sirges asendis on see ideaalne esihammaste vahede puhastamiseks, „L”-asendis pääseb aga kergesti ligi tagumistele hambavahedele.

Harja muudab eriti vastupidavaks selle metallist südamik. GUM Bi-Direction on saadaval viie erineva suurusega harjapeaga.

 
 
 

 

GUM Soft-Picks

Tervenisti pehmest kummist valmistatud hambavahehari

Need uuenduslikud ühekordseks kasutamiseks mõeldud hambavaheharjad on valmistatud tervenisti pehmest kummist. Seepärast sobivad need ideaalselt ortodontiliste vahendite või implantaatproteesidega patsientidele. Harja regulaarne kasutamine aitab eemaldada hammaste vahelt bakteriaalse hambakatu ja toidujäätmed, aidates seeläbi ära hoida igemete veritsemist ja igemepõletikku. Sellised harjad on pisut avaramate hambavahede korral suurepäraseks asenduseks hambaniidile.