Mida teha, et kaitsta ja hoida suu tervist?

21.10.2021

Õnneks on inimese organismil jõuvarusid ning tarkust, et end väliste mõjude eest kaitsta, kuid igaüks saab ka ise oma keha, sh suu hea tervise nimel palju ära teha.

  • Pese hoolikalt hambaid

Puhasta oma hambaid ja igemeid vähemalt kaks korda päevas kahe minuti jooksul. NB! Ära pese hambaid vahetult pärast söömist, kuna happeline toit muudab hambaemaili õrnaks ning mehaaniline harjamine võib seda siis kahjustada. Pärast söömist oota hambapesuga 30 minutit. Hommikul tuleks hambaid pesta enne hommikusööki.

Vali ka õiged hambapesuvahendid: vaheta hambaharja iga kolme kuu tagant, kasuta fluoriidiga hambapastat ning regulaarselt hambaniiti. Pärast söömist loputa suud suuveega või näri suhkruvaba närimiskummi.

  • Käi regulaarselt hambaarsti juures

Külasta oma hambaarsti vähemalt korra aastas, et teha põhjalik suukontroll ning vajadusel mõni lisaprotseduur.

  • Vali hoolega ravimeid, mida manustad

Seda aspekti peavad iseäranis jälgima need, kelle jaoks on olulised sportlikud tulemused ja kes osalevad võistlustel. Mõni ravim võib mõjutada Sinu organismi jõudlust ja vastupidavust; võistlustel osalejad ei tohi lisaks minna vastuollu dopingureeglitega.

  • Ära suitseta

See nõuanne ei tule ilmselt kellelegi üllatusena, ent olgu see ka siinkohal eraldi välja toodud ning rõhutatud: kui Sa soovid, et Su organism oleks terve, tasakaalus ning vastupidav, siis ära suitseta! Tubakas kahjustab nii suu tervist kui ka kurnab üldiselt kogu Su organismi.

  • Söö õigesti

Tarbi Sinu keha jaoks tervislikke ning vajalikke toiduaineid, püüa toidukordade vahel võimalikult vähe näksida ning hoidu suhkrurohketest jookidest. Kui tunned, et põhitoidukordade vahel soovid siiski midagi kiiret ampsata, siis eelista puu- ja köögivilju, juustu ja pähkleid toitudele, mida peetakse kaariese tekitajateks (nt küpsised, energiabatoonid jmt).

Kui aga siiski tarbid energiajooke või happelist toitu, siis loputa suud tavalise veega. Spordijooki joo taaskasutatava kõrrega – nii ei puutu hambad otseselt joogis sisalduva happe ja suhkruga kokku. Energiajookide veega lahjendamine aitab samuti nende hambaid kahjustavat mõju vähendada. Sinu põhijoogiks olgu aga täiesti tavaline puhas vesi ning seda kogu päeva vältel!