Kas sportimine mõjutab suu tervist?
Lühike vastus on: jah!
Näiteks mõjutavad organismi väga otseselt dehüdratsioon (seepärast on vee joomine oluline) ning stress, aga ka see, mida sööme ja joome. Spordijoogid ning toidulisandid sisaldavad üldjuhul palju suhkrut ning happeid, mis võivad põhjustada kaariest, periodontiiti ning hamba erosiooni ehk kõvakatte happelist kahjustust. Spordiga seotud stress on samuti kaariese, periodontiidi, erosiooni, abrasiooni ning hammaste krigistamise riskifaktoriks.
Otsene mõju suu tervisele ilmneb kontaktspordis: võitluskunstidega tegelemine ilma korraliku kaitsevarustuseta põhjustab sageli suu ja hammastega seotud traumasid. Veespordis mõjutab suu tervist aga vee madal pH-tase, põhjustades hammaste erosiooni. Seepärast soovitatakse ujujatel pärast trenni või võistlust suud tavalise veega loputada.
Sport ja suukaitsevahendid
Kui tegeled kontaktspordiga, siis spordikape ehk suukaitse peaks olema Sinu elementaarseks kaitsevahendiks. Kas teadsid, et ainuüksi USAs põhjustab sportimine igal aastal üle 600 000 hambaga seotud esmaabi juhtumi? Spordikapet tasub kanda isegi siis, kui harrastad mõnd kontaktspordiala vaid hobi korras ega tegele sellega profitasemel – õnnetusi juhtub paraku alati! Harrastussportlaste puhul esineb vigastusi isegi rohkem, kuna liigutuste üle puudub veel täielik kontroll ja teatud situatsioonide tagajärgi ei osata nii hästi ette näha.
Spordialad, kus suukaitse on kohustuslik, on näiteks poks, taekwondo, jäähoki ja Ameerika jalgpall. Rangelt soovitatav on see aga paljudel alade puhul, kuhu kuuluvad muu hulgas võitluskunstid, ragbi, korvpall, käsipall, võrkpall, pesapall, jalgpall, rattasport, võimlemine, ratsasport, rulasõit, maadlus, jõutõstmine, seinatennis, veepolo ning maahoki.
Spordikapede puhul tasub alati eelistada personaalselt Sulle valmistatud suukaitset, mis sobitub Sinu suu ehituse ning hambumusega. Suukaitseid valmistatakse nüüdseks juba paljudes hambakliinikutes – täpsemat infot oskab Sulle anda Sinu hambaarst.