Uudised

KUULA: Eesti Hambaarstide Liidu president - kaariese toovad valed harjumused

12.02.2019
KUULA: Eesti Hambaarstide Liidu president - kaariese toovad valed harjumused

Eesti Hambaarstide Liidu president dr Marek Vink on tuntud otsekohese ja ausa ütlemise poolest. Tema sõnul pole kaaries mitte kurjast saatusest tekkinud ilusa nimega haigus, vaid hamba kõvakoe mädanemine ning süüdi on selles inimene ise.

Hambaarste ja nende suuri arveid kardetakse, aga ei teadvustata endale, et mõned meile nii tavalised tegevused hävitavad vaikselt hambaid, kuni alles on jäänud vaid suur põletik ja tuleb tegeleda tagajärgedega.

Hammaste eest teadlik hoolitsemine ei ole meile veel omane, hambaarstil pole aega meid õpetada ja kodust saadakse samuti valed harjumused kaasa. 

Marek Vink soovitab kasvatada suu teadlikkuse seisundit, siis pole vaja ka kalleid protseduure. Puudub sellealane haridus ja nii tegelemegi ohates tagajärgedega.

Podcast avab mitmed valearvamused suuhügieeni kohta, kuula, ja saad kindlasti teadlikumaks! Näiteks - miks pole sidrunivee joomine sinu hammastele kasulik? Kuidas ja kui tihti pesta hambaid? Miks ei ole head suud peale hambapesu loputada?

Saadet juhib arstiharidusega ajakirjanik ja tervisetoimetaja Aive Mõttus. Kuula jutuajamist SIIT!

 

 

Allikas

4.02 on ülemaailmne vähi vastu võitlemise päev

04.02.2019
4.02 on ülemaailmne vähi vastu võitlemise päev

 

Suuvähk on (eriti seoses suitsetamisega) suhteliselt levinud haigus, mille olemasolust patsient sageli alles liiga hilja teada saab. Kuidas suuvähi võimalikku olemasolu kindalks teha? 

Suuvähi võimalikud sümptomid on:

 • raskused neelamisel ja mälumisel
 • krooniline suukuivus või kähe hääl, mis ei parane
 • punakad või valged laigud keelel või põskede sisekülgedel
 • muhud või pehmete kudede liigkasvamine ükskõik millises suu osas

Suuvähi olemasolu kindlaks tegemisel tuleb kasutada heledat valgust ning peeglit ning toimida järgnevalt:

 • Uurige huulte sisekülgi ning kombake, kas huulte ja põskede koed on ühtlased (st ilma sisemiste muhkudeta)
 • Vaadelge igemeid eestpoolt peegli abil, ning keele poolelt (kasutades kahte peeglit). Igemed peavad olema ühtlaselt roosakad - punetavaid ja valgeid laike ei tohi esineda
 • Ajage pea kuklasse ning uurige suulage ning kombake sõrmega, et seal poleks valulikke kühme. Püüdke märgata ka ebanormaalseid värvimuutusi.
 • Võtke veidi marlit (või puhast riiet) ning tõmmake selle abil keelt veidi suust välja, et uurida, kas keelel esineb värvimuutusi. Ärge unustage uurida ka keele külgi ja keelealust pinda. Olge tähelepanelik ka selliste haavade suhtes, mis ei taha pikema aja jooksul paraneda.
 • Uurige oma kaela, et sellel puuduksid mügerikud (need võivad, aga ei pruugi olla valulikud)

Kui märkate vaatluse käigus midagi ebatavalist või kahtlustäratavat, pöörduge esimesel võimalusel oma hambaarsti või perearsti poole, et nad saaksid teha vajalikud uuringud ning suunata teid vajadusel vastavate spetsialistide juurde. Suuvähi ennetamiseks tasub regulaarselt külastada hambarsti, kes läbivaatuse käigus ka vähi olemasolu kontrollib.

 
Hambaarst.ee

Eesti Suuhügienistide Liit soovitab

14.01.2019
Eesti Suuhügienistide Liit soovitab

 

Tänapäeva hambaravi on üha enam seisukohal, et eduka ja esteetiliselt kauni tulemuse tagab koostöö erinevate hambaravi spetsialistide vahel.

Oskuslik hammaste hooldamine, õigete abivahendite kasutamine ning regulaarne suuhügienisti külastamine on tervisliku suuhügieeni eelduseks.

Igeme- ja hambahaiguste tekke vältimiseks oleks vajalik nii lastel kui ka täiskasvanutel külastada suuhügienisti vähemalt korra aastas.

Suuhügienisti visiidi käigus jagatakse patsiendile soovitusi kvaliteetse suuhügieeni tagamiseks, tuvastatakse patsiendi üldine suuhügieeni olukord ja harjumused. Suuhügienist selgitab, milliseid hambapastasid ja hambaharju tuleks kasutada, millised on õiged harjamisvõtted ning tutvustab ka abivahendite kasutamist. Suuhügieeni tagamisel kasutatavad abivahendid on: hambaniidid, hambatikud, vaheharjad, suuveed.

GUM sarja suuhooldustooteid soovitab Eesti Suuhügienistide Liit.Laste hambad vajavad erilist hoolt

11.01.2019
Laste hambad vajavad erilist hoolt

 

Lapsed arenevad pidevalt. Seetõttu on GUM koostöös hambaarstidega välja töötanud erinevad hambaharjad, mis on kohandatud just vastavalt kasvava lapse suuhoolduse vajadustele.

On teada, et fluoriid mängib olulist rolli kaariese ennetamisel. Fluoriid kiirendab mineraalide imendumist hambasse (remineralisatsioon) ning suurendab vastupanuvõimet happerünnakutele, et ennetada mineraalide kadu (demineralisatsioon). Siiski võib liigne fluoriid kahjustada laste tervist. Seepärast on GUM välja töötanud erinevad tooted, mis tagavad tõhusama remineralisatsiooni kaariese ennetamiseks ning kaitsevad happerünnakute eest, ilma et toodete fluoriidisisaldust oleks suurendatud.

Veelgi tõhusam kaariese ennetamine tänu optimaalsele ja ohutule fluoriidisisaldusele. Fluoriidi ja isomalti unikaalne kombinatsioon muudab hambaemaili remineralisatsiooni tõhusamaks.

Tooted:

 

Maksimaalse mõju saavutamiseks kasutage koos teiste GUM toodetega:

Implantaadi hooldus

10.08.2018
Implantaadi hooldus

 

Mis on implantaadid ja kuidas nende eest hoolt kanda?

 Dentaalne implantaat on kõige lihtsamas tähenduses titaanist kruvi, mis asendab puuduva loomuliku hamba juurt. Implantaate paigaldatakse nii üla- kui alalõualuu sisse, kus nad luuga kokku kasvavad. Seejärel saab implantaati kasutaja ankruna, millele kinnitub hambakroon või -sild. Dentaalsete implantaatide abil saab asendada nii üht kui ka mitut hammast, kusjuures enamasti (v.a 1 hamba korral) on vajalike implantaatide arv asendatavate hammaste arvust väiksem.

1. samm

Implantaatide pikaajalise töökindluse tagab nende eest korralik hoolitsemine. See tähendab igapäevast korralikku hammaste puhastamist katust nii hambaharja kui –niidi või hambavaheharja abil. Ka oma arstile tuleb implantaate vähemalt 1 kord aastas näitamas käia.

GUM End Tuft
2. samm

Implantaadi puhatamiseks mõeldud hambaniit eemaldab õrnalt ja tõhusalt katu kõigilt luu külge kinnitatud implantaatidelt ilma neid kriimustamata.

Taaskasutatavaid spetsiaalseid nailonfilamentidega niite saab kergesti kinnitada patenteeritud konksja hoidja külge, millega on võimalik puhastada metallist osade vahelt.

3. samm

Kasutage hambavaheharja implantaatide ning neile toetuvate proteeside aluste puhastamiseks.


 

Hambavaheharja kasutamine implantaadi puhastamiseks

Sättige hari ettevaatlikult kahe implantaadi vahele ja puhastage kergete sisse-välja liigutustega.

Hambavaheharja tuleks kasutada vähemalt kord päevas, soovitatavalt pärast lõunasööki. Vähemalt esialgu on soovitatav harja kasutada iga päev samal ajal, muutes selle omamoodi rituaaliks. Nii saab sellest kiiresti igapäevane tervislik harjumus.


GUM End-Tuft

Miks kasutada hambavaheharja?

23.01.2018
Miks kasutada hambavaheharja?

 

Suuõõne korralikuks puhastamiseks ning hamba- ja igemeprobleemide tõhusaks ennetamiseks tuleb bakteriaalne hambakatt ja toidujäätmed eemaldada nii hammastelt kui ka hambavahedest ja igemepiirilt.

 Nendele piirkondadele on aga keerukas hambaharjaga ligi pääseda, ükskõik kui hoolikalt ja sageli hambaid ka ei harjataks.

Seetõttu soovitatakse suuõõne täielikuks puhastamiseks kasutada ka lisavahendeid.

Hambavaheharja tuleks kasutada vähemalt kord päevas, soovitatavalt pärast lõunasööki. Vähemalt esialgu on soovitatav harja kasutada iga päev samal ajal, muutes selle omamoodi rituaaliks. Nii saab sellest kiiresti igapäevane tervislik harjumus.

Tavatingimustes

Järgige lihtsat protseduuri:

 • Lükake hambavahehari hammaste vahele, avaldades sellele kerget survet.
 • Alumisi hambaid puhastades tuleks harja hoida kerge kalde all suunaga alt üles, ülemisi hambaid puhastades kalde all suunaga ülevalt alla.
 • Liigutage harja horisontaalsuunaliselt kergelt edasi-tagasi, jälgides, et hari ei tuleks hammaste vahelt välja.

 

Ortodontiliste vahendite puhul

Hambavahede harjad on iseäranis soovitatavad hammaste ja ortodontilise traatkaare vahe puhastamiseks ning suuremate hambavahede puhul. Puhastada tuleks kergete sisse-välja liigutustega, vältides traatkaarele surve avaldamist. Valige hambavaheharja suurus vastavalt puhastamist vajavate hambavahede suurusele.

 

Implantaatproteeside puhul

Kasutage hambavaheharja implantaatide ning neile toetuvate proteeside aluste puhastamiseks. Sättige hari ettevaatlikult kahe implantaadi vahele ja puhastage kergete sisse-välja liigutustega.

 

 

 

 

Sildade puhul

Kasutage sillaga kaetud alale vastavat hambavaheharja. Puhastamiseks sisestage hambavahehari põse- ja keelepoolsest küljest.

 

Kuidas hambavaheharja valida ja hooldada?
 

 

Saadaval on paljude kujude ja suurustega hambavaheharju, mis vastavad erinevate patsientide vajadustele. Peamine kriteerium, mida tuleks hambavaheharja valimisel silmas pidada, on hambavahede laius.

Kindlasti tuleks vältida liiga laia harja pressimist kitsasse vahesse. Arvestada tuleb ka ortodontiliste vahendite, proteeside, sildade, igemete taandumise ja teiste eritingimustega.

Seepärast peaks sobiva hambavaheharja esimesel korral määrama hambaarst, kuna tema oskab valida sobivaima kuju ja suuruse.

Hambavaheharja õige hooldamine hoiab selle pikema aja vältel optimaalselt tõhusana. See on imelihtne, kui järgite neid lihtsaid näpunäiteid:

 1. Loputage hambavaheharja pärast kasutamist hoolikalt ja laske sel enne ärapanekut kuivada.
 2. Hambavaheharja võib kasutada korduvalt, aga kasutatud harja tuleks hoida uutest eraldi.
 3. Harja tuleks vahetada iga 10 kuni 15 päeva järel või kui selle harjased on kulunud.
 4. Hambavaheharjaga koos soovitatakse kasutada spetsiaalset geeli. Geel muudab harja kasutamise tõhusamaks ja meeldivamaks ning võimaldab harjal kergemini libiseda, vähendades samas harjaste kulumist.

 

GUM pakub laias valikus hambavaheharju, mille hulgast leiate enda jaoks täpselt sobiva.
Leia õige hari meie abiga! 

 

Trav-Ler® hambavahehari
Kompaktne, kaasaskantav ning alati kasutusvalmis 

GUM TRAV-LER hambavaheharjad antibakteriaalse kaitsega

8st harjast koosnev hambavaheharjade täielik seeria, kõige kitsamast kõige laiemani kõigi hambavahede täiuslikuks puhastamiseks. Need tagavad optimaalse hoolduse ja mugavuse.

 • Harjaseid on töödeldud antibakteriaalse aine kloorheksidiiniga.
 • Harjapead painduvad kuni 90°, võimaldades ligipääsu hambavahedele kõigis suu piirkondades.
 • Õhutusavadega otsik täidab kaht ülesannet – kaitseb hambavaheharja ja pikendab harja käepidet, muutes selle kasutamise kergemaks ja võimaldades raskusteta pääseda ka suu kaugemasse ossa.
 • See on kompaktne ja kaasaskantav, seega alati kasutamiseks valmis.

 

 

 

Proxabrush Bi-Direction 
Sobib ideaalselt kõigisse, ka kõige kitsamatesse hambavahedesse.

 

Hari töötati välja suuõõne kõigi osade puhastamise maksimaalseks hõlbustamiseksHarjapea paindub kuni 90°: sirges asendis on see ideaalne esihammaste vahede puhastamiseks, „L”-asendis pääseb aga kergesti ligi tagumistele hambavahedele.

Harja muudab eriti vastupidavaks selle metallist südamik.Proxabrush Bi-Direction on saadaval kolme erineva harjapeaga:

 • ultra micro fine
 • micro fine
 • fine
 

 

 

 

 

 

Proxabrush Click
Uuenduslik, hügieeniline ja kergesti kasutatav
 
Harjal on kahest materjalist ergonoomiline pide, mis aitab sellel hästi käes püsida, ja kaks erineva kujuga hambavaheharja hambavahede puhastamiseks.

Tagavaraharju saab käepideme külge kinnitada ja sellelt eemaldada ühe lihtsa klõpsuga.

Tagavaraharjade harjaseid on töödeldud antibakteriaalse aine kloorheksidiiniga, see hoiab harjased puhtad kuni kahe nädala vältel.

 

 

Tagavaraharjad GUM’i harjale Proxabrush Click

Tagavaraharjad GUM’i harjale Proxabrush Click

 

 

Proxabrush Click Sulcus

Sisaldab kaht spetsiaalselt igemepiiri puhastamiseks mõeldud ühe harjasekimbuga harja.

Harju on töödeldud AgION hõbetseoliidiga, mis tagab kauakestva antibakteriaalse kaitse.

 

Soft-Picks
Tervenisti pehmest kummist valmistatud hambavahehari

 

Need uuenduslikud ühekordseks kasutamiseks mõeldud hambavaheharjad on valmistatud tervenisti pehmest kummist. Seepärast sobivad need ideaalselt ortodontiliste vahendite või implantaatproteesidega patsientidele. Harja regulaarne kasutamine aitab eemaldada hammaste vahelt bakteriaalse hambakatu ja toidujäätmed, aidates seeläbi ära hoida igemete veritsemist ja igemepõletikku. Sellised harjad on pisut avaramate hambavahede korral suurepäraseks asenduseks hambaniidile.

 

 

 

 

 

 

 

Proxabrush geel
Ainus spetsiaalselt hambavaheharjale toodetud geel

 

Kahetoimeline toode tõhustab hambavaheharja kasutamist:

 1. Mehaaniline toime: Geel aitab hambavaheharjal ka kõige kitsamates hambavahedes paremini libiseda, muutes harja kasutamise tõhusamaks, meeldivamaks ning hammaste ja igemete suhtes leebemaks.
 2. Keemiline toime: Tsetüülpiridiinkloriid tagab igemete antibakteriaalse kaitse.

GUM’i Proxabrush geel ei sisalda abrasiivseid aineid ning selle kahekordne piparmündimaitse jätab suhu värske tunde

 

Ortodontilised vahendid breketite kandjatele

10.08.2017
Ortodontilised vahendid breketite kandjatele

 

Breketikandja peab pidama suurt hoolt enda hammaste ja igemete eest, et saavutada soovitud tulemust. Kuid see on lihtne, kui on olemas head ortodontilised vahendid suu eest hoolitsemiseks.

 Kuidas peaks breketikandja igapäevane puhastusprotseduur välja nägema?

1. samm

GUM Orthodontic Brush 

Spetsiaalselt breketite jaoks väljatöötatud pehme hambahari.

Spetsiaallne V-kujuline hari hõlbustab pindade puhastamist ortodontiliste vahendite (nagu breketite, klambrite, nuppude ja ligatuuride) ümbruses.

Breketite vahele jäänud toiduosakeste eemaldamiseks kasutage hambaniiti või hambavaheharja. Abi võib ka olla sellest, kui teete hambaniidi sisse väikse sõlme ning liigutate seda hammaste vahelt läbi.

 

 

 

 

 

 

 

 

2. samm

GUM ORTHO+ Floss N100 valmislõigatud riba

Kolm ühes hambaniit on ideaalseks puhastusvahendiks ortodontiavahendite, hambasildade ja laiade hambavahede puhastamiseks.

Spetsiaalne, igapäevaseks kasutamiseks mõeldud kolm ühes kompaktne hambaniit koos ühendatud läbisurumisniidiga (1), poorse harjaga (2) ja hambaniidi sektsiooniga (3). Spetsiaalselt valmistatud lihtsamaks ja efektiivsemaks puhastamiseks, hammastevahe harjamiseks, ortodontiavahendite ning hambasildade puhastamiseks.

 

3. samm

Hambavahede harjad on iseäranis soovitatavad hammaste ja ortodontilise traatkaare vahe puhastamiseks ning suuremate hambavahede puhul. Puhastada tuleks kergete sisse-välja liigutustega, vältides traatkaarele surve avaldamist. Valige hambavaheharja suurus vastavalt puhastamist vajavate hambavahede suurusele.

Kuidas kasutada hambaniiti?

10.08.2017
Kuidas kasutada hambaniiti?

 

Selleks, et eemaldada bakterid ning toidujäänused, mis kogunevad harjaga raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse, tuleb kasutada hambaniiti või hambalinti – ainult nii on võimalik pääseda hammaste vahele.

Hambaniidi kasutamine aitab hoida igemed terved ning vähendab hambakatu kogunemist igemeserva alla.

Hambaniiti soovitatakse hammaste vahede puhastamiseks kasutada noortel inimestel, kelle:

 • hambavahesid täidavad terved igemed (papillid)
 • hambad on tihedalt üksteise vastas
 • hammaste vahel olevad papillid on pikenenud, paistes või hamba küljest lahti

Antud juhul on ainsaks tõhusaks abivahendiks hambaniidi kasutamine puhastamaks hammaste kontaktpindasid ja kahe hamba vahel oleva igeme mõlemaid pooli.

 

 

 

 

Hambaniidi kasutamine

Hambaniit viiakse ettevaatlikult edasi-tagasi liigutustega hammaste kontaktpinnast läbi. Puhastatakse kummagi hamba pind kuni igemevao põhjani kolme-nelja hõõruva liigutusega. Nii välditakse niidi pääsemist järsult kontaktpinnast igemesse, kus igemesse võib tekkida haav. Puhastus on tõhusam, kui niit on pingul ja hoitakse hamba ümber nurga all nii, et see haaraks hambakaela võimalikult suurelt pinnalt.

Niit sõlmitakse kas aasaks või keeratakse sõrmeotsade ümber.

Lihtsam viis on kasutada spetsiaalset hambaniidi hoidjat.

Hammaste harjamine hambaharjaga - õigesti!

10.08.2017
Hammaste harjamine hambaharjaga - õigesti!

 

Kuigi hammaste pesemine tundub nii tavaline, et me isegi ei mõtle selle tehnikale igapäevaselt, on siin siiski omad nipid. 

Hambaharjad jaotatakse kõvadeks, pehmeteks ja poolpehmeteks. Harjastest on moodustatud kimbukesed, mille otsad on lõigatud kooniliseks. Tänapäeval kasutatakse sünteetilisest materjalist harju, mis on hügieenilisemad ja mida on kergem puhastada.

Hambahari peab olema patsiendi vajadustele vastav. Faktorid mida tuleb arvesse võtta on suurus, lihtne kasutada, tõhus plakki eemaldada, vastupidavus, hind.

Hea hambahari on tihedate pehmete harjastega (soft) ja lühikese peaga. Hambaharja pea võiks olla pikkusega 30-35 mm, mis võimaldab juurdepääsu ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse nt purihammaste tagumised küljed.

Väga oluline on, et kasutakse pehmet ja lühikese peaga hambaharja, vastasel juhul vigastatakse iget.

Kõva hambahari vigastab igemeid ja hambaid. Eriti kiiresti kuluvad juba paljastunud hambakaelad. Hammaste kaeladele liigse surve avaldamise vältimiseks hoia hambaharja sõrmede vahel nagu pliiatsit.


Harjased 45° nurga all poolviltu igemeääre ja hambakrooni vastu

Hammaste pesemiseks soovitatakse Bass tehnikat, s.t hambaharja liigutatakse lühikeste vibreerivate liigutustega edasi-tagasi 2–3 hambal korraga. Harjased on suunatud 45º nurga all poolviltu igemeääre ja hambakrooni vastu. Samaaegselt puhastavad harjased hästi hambapinda ja masseerivad igemeid.

Hammaste pesemiseks soovitatakse Bass tehnikatHoolikas pesemine kestab vähemalt 2–5 minutit.

Harjamist on soovitav alustada purihammaste keelepoolsest küljest (liikudes teise poole purihammasteni) ja jätkata purihammaste põsepoolsest küljest (liikudes teise poole purihammasteni) ning lõpetada hambumispinna harjamisega. Kui alustada kergemini ligipääsetavatest kohtadest, võib tagahammaste puhastamine sootuks ununeda.

Esihammaste tagant harjates võib harja pöörata püstiasendisse. Hammaste kulumise vältimiseks oleks soovitav iga kord alustada pesemist erinevast purihammaste keelepoolsest küljest.

Hammaste pesemise lõpus tuleks ka keelt harjata.

 

Keelekaabitsa kasutamine

Puhastamisel tuleb keelekaabits suruda kergelt vastu keelt ning tõmmata seda tagantpoolt ettepoole. Mida kaugemalt tagant te keelt puhastada saate, seda parem. Samas püüdke vältida keele vigastamist ja liigset ärritamist. Keelekaabits tekitab ka vähem okserefleksi.

 

Hambaharja tuleb regulaarselt uuendada. Tavaliselt on hamba­harja kasutamise aeg umbes 2–3 kuud. Selle aja jooksul kaotab hari elastsuse, harjased deformeeruvad, muutuvad ebaühtlaseks ning hamba­pind jääb puhastamata.