Uudised

Suuinfektsioonid ja üldhaigused - koostöö ravi- ja hambaarsti vahel

15.04.2019
Suuinfektsioonid ja üldhaigused - koostöö ravi- ja hambaarsti vahel

 

Inimese suus on üle 100 000 erineva liigi mikroobe. Suuõõne temperatuur, sülg ja söömisel suhu jäävad toidujäägid moodustavad bakterite eluks ja kasvuks soodsad tingimused. Suuõõnes elunevad mikroobid on piirkonniti väga erinevad. Suurem osa hambakatus olevatest bakteritest on anaeroobid, s.t nad ei vaja elutegevuseks hapnikku.

 

Hammaste ja nende tugikudede raviprotseduuride ajal tungivad bakterid sügavale kudedesse ja vereringesse. Hamba eemaldamine põhjustab 5–15 minutit kestva bakterite leviku vereringesse. Tervele inimesele ei ole see ohtlik. Kui inimese vastupanuvõime on haiguse tõttu langenud või organismis on bakterite kinnitumiseks soodsad tingimused, võivad suust alguse saanud põletikul olla tõsised tagajärjed.


Vastupanuvõimet alandavad mitmed haigused, kaasasündinud immuunpuudulikkus (inimese organismil puudub kaitse bakterite vastu ja tekivad sagedased haigestumised) ning mõnede haiguste korral kasutatav ravi (nt kasvajate vastased ravimid ja kiiritus). Bakteritele soodsad kinnitumistingimused on neil inimestel, kellel on organismis proteese (südame tehisklapp, veresoonte protees vm). Kaasasündinud südamerikked ja varem põetud südame sisekesta põletik (endokardiit) suurendavad vastuvõtlikkust põletikele hambaravi ajal. Kõige suuremas ohus on endokardiiti põdevad patsiendid, kuna peamine südame sisekesta põletiku tekitaja on suust pärinev viridans-rühma streptokokk.


Hammaste ja suuõõne ravi tehakse alati enne

 • organismi vastupanuvõimet alandava (immuunsupressiivse) ravi alustamist
 • enne elundisiirdamist (sellele järgneb alati immuunsupressiivne ravi)
 • enne avatud südamelõikust
 • enne liigeseproteesi paigaldamist.


Kui patsiendil on südame sisekesta põletik ja hammaste ravi on vältimatu, tarvitatakse enne ravi antibiootikume, et vältida bakteriaalset infektsiooni. Patsienti raviv südamearst annab ettekirjutused ravimite kasutamiseks. Enne hambaravi tuleb teha antibiootikumprofülaktikat neile patsientidele, kellel on või on olnud:

 • varasem endokardiit
 • kaasasündinud südamerike
 • ravimata või ravitud südameklapi rike
 • veresoonte protees (asetamisest on möödunud vähem kui 6 kuud).


Antibiootikumprofülaktika on soovitatav, kui patsiendil on:

 • glomerulonefriit ehk neerupäsmakeste põletik
 • liigeseprotees.

Suu ja hammaste korrapärane ravi on eriti oluline diabeetikutel ja infektsioos-allergiliste haiguste (reuma) põdejatel võimalike põletikekollete ärahoidmiseks.


Suuõõne korrapärane ravi ja pidev kontroll on väga tähtsad patsientidel, kellel on:

 • kaasasündinud südamerike
 • kasvaja
 • immuunsupressiivset ravi (sealhulgas hormoonravi) vajav haigus
 • tehtud elundisiirdamine
 • reuma või mõni muu infektsioos-allergiline haigus
 • diabeet


Mõned üldhaigused mõjuvad suu limaskestale, hammastele ja kinnituskudedele. Teisest küljest, suu haigused, eriti põletikulised haigused, mõjuvad üldisele tervisele. Üldhaigused avaldavad mõju ka arenevatele hammastele. Üldhaiguse diagnoosi ei panda ainult suu probleemide põhjal, kuid sageli on suuõõne leiud esimene märk haigusest. Kui hambad ei lõiku õigeaegselt, on vale kahtlustada koheselt tervise üldhäireid, kuna hammaste normaalne suhulõikumise aeg on erinev. Luustumist mõjutavatest pärilikest ja põetud haigustest lähtuvad muutused on näha ka lõualuudes ja hammastes.

Osteoporoosi (luudehõrenemist) diagnoositakse sageli röntgenuuringul, mida tehakse, kui luumurd on tekkinud väikese trauma tagajärjel. Luustumist ja hammaste arenemist aeglustavad rahhiit (D-vitamiini puudus), kilpnäärme- ja kasvuhormoonide vähesus.

Rahhiit ei ole tänapäevalgi haruldane kaltsiumi vähesuse tõttu toidus ja sellest tingituna esineb sageli hambaemaili arenguhäireid.

Suuõõs on söögitoru algusosa. Tihti on söögitoruhaigused näha ka suu limaskestal ja hammastel.

Tsöliaakia ehk gluteenenteropaatia on krooniline peensoolehaigus, mida tekitab teraviljas leiduva valgu-gluteeni talumatus. Gluteeni sisaldav toit põhjustab neil inimestel peensoole limaskesta kahjustusi ja seeläbi ka teiste toitainete imendumise häireid. Haigusel on pärilik eelsoodumus: inimene on gluteeni suhtes ülitundlik. Toitainete imendumishäire tõttu halveneb ka hambaemaili moodustumine väikelastel ja hammastele tekivad põikivaod, kergemal juhul värvimuutused. Harvemaks kaebuseks on suu limaskesta põletik, mille korral esinevad aftid (pindmised erosioonid), mis on väga valulikud.

Juba lõikunud hammastel võib tekkida söövitusi maohappe sattumisel suhu ja selle kokkupuutel hammastega. Pidev oksendamine või maosisu tagasivoolamine (gastroösofagiaalne refluks) on küllalt sagedased põhjused hammaste keemilise söövituse ehk erosiooni korral.

Rohkem kahjustuvad tagumised hambad. Normaalselt kaitseb hambaid sülg. Selline kaitse puudub arenguhäiretega lastel, kellel kasutatakse süljeeritust vähendavaid ravimeid ja harvaesinevate haiguste korral, kui sülje hulk on puudulik.

Suu limaskest nagu ka nahk on epiteel ehk kattekude. Üldhaiguste tekitajad levivad veresooni mööda ka suu limaskestale. Suu limaskesta muutus võib olla abiks haiguse määramisel, kuid püsivaid muutusi ei teki. Laste lööbeliste nakkushaiguste (sarlakid, leetrid, punetised, tuulerõuged) korral võib lööve esineda ka suuõõne limaskestal. Väga iseloomulik on punetav, tursunud ja vaarikat meenutav keel sarlakite korral. Suu limaskesta põletik ja aftid tekivad peamiselt väikelastel herpes-viirus infektsiooni puhul.

Verehaigused põhjustavad suu limaskesta värvimuutusi, verevalumeid ja põletikku suuõõnes. Mõne aneemiavormi korral lisandub limaskesta kahvatusele keele näsade kadumine, keele pind muutub siledaks ja läikivaks. Leukeemia esimeseks tundemärgiks võib olla igemete veritsus, mis algab iseenesest või väikesest traumast (nt hammaste pesemine). Verevalumid limaskestal ja kehal on märgiks kapillaaride kahjustusest või hüübimissüsteemi häirest. Pikaajaline C-vitamiini puudus põhjustab igemepõletikku ja veritsust kapillaaride kahjustuse tõttu.

Leukeemia või muude kasvajatega kaasnevad suu kahjustused on enamasti ravist põhjustatud. Kasvajate raviks kasutatavad ravimid ja kiiritus alandavad suu limaskesta vastupanuvõimet bakteritele ja seentele, vähendavad limaskesta haavandite paranemisvõimet ja süljeeritust. On väga oluline, et suu ja hambad oleksid ravitud enne kasvajavastase ravi alustamist.

Üldhaiguste korral, millega kaasnevad suukaebused, tuleb ravi- ja hambaarstil koostööd teha. Praktikas on seda raske läbi viia ja seetõttu on tähtis mõlemapoolne teadlikkus.

 

Autorid: Riina Runnel ja Tiia Soo
Allikas: Terviseleht

 

 

 

 

 

 

 

Aprill on diabeedikuu: suuhügieen aitab hoida diabeedi kontrolli all

27.03.2019
Aprill on diabeedikuu: suuhügieen aitab hoida diabeedi kontrolli all

 

Kas teadsid, et suu tervis ja diabeet on omavahel seotud? Halb veresuhkru tase võib mõjutada igemete tervist ja halb igemete tervis võib mõjutada veresuhkru taset. Liitu suuhügieeni terviseprogrammiga - see on lihtne, nagu 1-2-3!

 

Diabeetikute seas on parodontiidioht 2-3 korda kõrgem. 

Mida sa teha saad?

Kahjustatud ige avab ukse bakteritele, mille tagajärjel levivad need vereringesse. Bakterite esinemine kehas käivitab immuunsüsteemi, mis suurendab insuliiniresistentsust ja halvendab vere suhkrusisalduse kontrolli.

Korraliku suuhügieeniga, st tervete igemete ja hammastega, saab elada tervislikumalt ka suhkruhaigusega. 

SUUHÜGIEEN on lihtne nagu 1-2-3
Miks on hambavahede puhastamine nii oluline?

Interdentaalsed harjad ei eemalda ainult toidujäätmeid hammaste vahel. Nad on ÜLIOLULISED hambakatu põhjalikuks eemaldamiseks, aga stimuleerivad ka igemeid ja aitavad vähendada igemete põletikku.

>Leia sobiv GUM interdentaalne toode! 


ENNETA GUM® igapäevahooldusega

 • Õrn igemete vastu, ilma karmide lisaaineteta;
 • Tõhus hambakatu eemaldamine;
 • Antioksüdantidega, et tugevdada ja taaselustada igemeid.

  >Leia sobiv GUM ActiVital toode!HOIA KONTROLLI ALL GUM® erihooldustoodetega

 • Õrn igemete vastu, ilma karmide lisaaineteta;
 • Professionaalsel tasemel hambakatueemaldus;
 • Antibakteriaalne;
 • Antioksüdantidega, et tugevdada ja taaselustada igemeid.

  >Leia sobiv GUM Paroex toode!Diabeet võib põhjustada täiendavaid ebamugavusi


Halb hingeõhk


Kuiv suu

 • Lihtsalt kasutatavad geel ja pihusti
 • Pakub kohest ja kauakestvat niisutust
 • Leevendab ärritatud kude ja aitab paraneda

  >Leia sobiv GUM Hydral toode!


Suuhaavandid

 • Lihtsalt kasutatavad geel ja pihusti
 • Pakub kohest ja kauakestvat leevendust valule ja ebamugavustundele
 • Kiirendab paranemist ja kaitseb

  >Leia sobiv GUM AftaClear toode!

 

Välju suletud ringist! 

 

GUM ehk “igemed” – tegemist on ainsa brändiga, mis on loodud spetsiaalselt igemehaiguste ennetamiseks.
Üha enam hambaravispetsialiste ja arste tunnistab seost meie tervise ja hammaste vahel. Sellele uuele mõtteviisile tuginedes on GUM® välja töötanud uusi lahendusi, mis aitavad kõigil elada tervena ja naeratada elule vastu.

 

 

Hambaarst Angela Rehi: Korrapäraseks suuhoolduseks tuleb kujundada harjumused

26.03.2019
Hambaarst Angela Rehi: Korrapäraseks suuhoolduseks tuleb kujundada harjumused

 

Igal aastal tähistatakse märtsis ülemaailmset suuhügieeni päeva. Jõgevamaa Piiri Hambaravi OÜ hambaarst Angela Rehi märkis, et viimasel ajal on inimesed suuõõne tervisest rohkem hoolima hakanud. Veel kõneles ta suuõõne füsioloogilistest seostest organismi kui terviku, ennekõike seedetraktiga.

Doktor Rehi kordas üle hammaste pesemise põhitõed ja rääkis ka hambaharjadest ja hambapastadest, kusjuures toonitas, et need hügieenivahendid ei pea olema tingimata kallihinnalised. Oluline on oskus regulaarselt hammaste eest hoolitseda.

 

Kui kaua olete hambaarstina töötanud ja kuidas on muutunud inimeste teadlikus suuhügieeni osas?

Olen töötanud hambaarstina 15 aastat. Kui lõpetasin ülikooli, oli hambaravi veel suures mahus tasuta. Tasuda tuli vaid valguskõvastuvate plommide eest. Mis on odavalt või tasuta käes, seda ei väärtustata. Kahtlemata oli siis patsientidel palju madalam motivatsioon praktiseerida igapäevaelus korralikku suuhügieeni, külastada regulaarselt hambaarsti, pöörduda ravile kohe, kui ravivajadus ilmneb. Muutunud aeg, kallinev hambaraviteenus, suurem terviseteadlikkus on pannud inimesi enam hoolima oma suuõõne tervisest.

 

Saab öelda, et hambaarst jälgib suuhügieeni mitte ainult hammaste ja igemete seisukohast, vaid lähtudes organismist kui tervikust?

Suuõõs on anatoomilis-füsioloogilises seoses mitmesuguste organite (eelkõige seedetrakti) ja elundsüsteemidega. Suunurgalõhed, haavandid igemetel ja limaskestadel, sage igemepõletik võivad olla seedetraktihäirete haiguslikud muutused suu limaskestal. Suhkru ainevahetuse häirumisest tingitud väikeste veresoonte kahjustus ning suukuivus põhjustavad diabeetikute suus iseloomulikke muutusi.

Karioossetes hammmastes, lagunenud hambajuurtel ja põletikulistel igemetel leidub massiliselt tõvestavaid mikroobe, mis võivad ebasoodsalt mõjutada mitmete krooniliste ja ägedate südame-, liigeste- ja neeruhaiguste kulgu. Põskkoopapõletikul võib süüdlaseks osutuda põletikuline hammas, sagedasti korduval mandlipõletikul on seos ravimata hammastega. Siseelundite haigestumisel, närviimpulsside leviku häirumisel võivad ilmneda valud näos, tundehäired, valutorked keeles, suukuivus, ülirohke süljeeritus.

 

Missugused on olulisemad vead mida inimesed teevad oma suu ja hammaste eest hoolitsemisel?

Ohtlikud on mõlemad – liiga sage ja liiga harv hammastepesu. Harjamisel sooritab käsi automaatseid liigutusi, mõte eksleb juba päevatoimingute juures. Nii võib juhtuda, et harjame tugevasti ja pikalt ühte piirkonda ja mõni teine koht jääb krooniliselt tähelepanuta ehk harjamata.

Hambapasta kallis hind ja toimeainete sisaldus ei mängi suuhügieenis seda kõige tähtsamat rolli. Tavaline hea fluorisisaldusega pasta teeb oma töö ka ära – esmatähtis on just regulaarne harjamine. Näiteks igemeveritsuse puhul patsiendid tavaliselt kardavad hambaid harjata, mis viib katu kogunemisele, igemepõletiku edasiarenemisele ja veelgi suurema veritsuseni.

 

Küllap võib vist öelda, et hommik peab algama hammaste pesemisega. Kui kordaksime üle olulisemad reeglid selle toimingu tegemisel?

Hambapesu peab toimuma ENNE hommikusööki, sest vahetult peale sööki hammaste pesemine kahjustab hambaemaili, mis on söögijärgse happerünnaku toimel pehmenenud. Hambapesu võiks kesta vähemalt 2 minutit. Harjata tuleks kõiki hambaid pindade kaupa. Eesmine pind harjatakse ringikujuliste liigutustega, harjased hambapinna suhtes 45 kraadise nurga all. Harjale peaks vajutama samasuguse jõuga, mida kasutame pliiatsiga paberile kirjutades, mitte tugevamini! Muidu on oht kahjustada hambaemaili. Hammaste tagumised, keele-, suulaepoolsed pinnad peseme üles-alla liigutustega harjates, mälumispindu harjame edasi-tagasi. Oluline on jälgida, et hambakatt saaks eemaldatud kõikidelt hammastelt, ka kõige tagumistelt. Hambapastas sisalduv fluor muudab emaili vähemvastuvõtlikuks happerünnakule, seetõttu võib suud loputada nii, et pisut pastavahtu jääb hammastele.

 

Tänapäeval on hambaharjade valik väga mitmekesine. Milliseid hambaharju soovitate ja kas see valik sõltub ka inimese individuaalsusest? Ehk sobivad ühed hambaharjad näiteks paremini täiskasvanutele, teised lastele?

Hambaharjad tähistatakse vastavalt harjaste kõvadusele. Peaksime kasutama SOFT hambaharju, et mitte kahjustada hambaemaili. Väikelastele on lai valik vahvaid muinasjututegelastega harju, mis peaksid lapsele selle protseduuri meeldivamaks muutma.

Harjade tootjad toovad pidevalt turule uusi mudeleid ja hambaharja peabki kahe kuni nelja kuu tagant vahetama. Harjaste erineval pikkusel või asetusel ei ole nii määravat tähtsust kui hambapesu põhjalikkusel. Ka klassikaline lihtne hambahari teeb oma töö ära, kui seda hoiab õiget hambapesutehnikat tundev käsi. Põhiline on hambaharja kasutada!

 

Mitu korda oleks mõttekas päevas hambaid pesta – kas pärast igat söögikorda?

Kaks korda päevas - hommikul enne sööki ja õhtul peale viimast einet. Isegi tass uneteed meega võiks olla joodud enne hammaste pesu. Hambakatu eemaldamise kvaliteet on palju tähtsam kui harjamise sagedus. Ja kindlasti vajaks hambahari pärast iga pesemist loputamist sooja veega.

 

Kuidas leida oma hammastele sobiv hambapasta?

Apteegis pakutakse väikelastele hambapastasid vastavalt vanusele. Kui ei ole enam ohtu, et laps võib pastat alla neelata, tuleks kasutada hambapastat, mille fluorisisaldus on ligikaudu 1150 ppm. Tundlike hammaste puhul tasub apteegist otsida spetsiaalset pastat, kui just tundlikkusel pole mingit muud, tõsisemat põhjust.

 

Hambapulbri kasutamine on vist unustuse hõlma vajunud?

Kunagi leidsin vanaema pööningult ilusa, ümmarguse karbi hambapulbriga. Proovisime sõpradega seda kasutada, aga miskit läks vist valesti, sest suu oli mingit imelikku puru täis, mis üldse ei vahutanud nii nagu me pasta puhul olime harjunud. Kardan küll, et seda ei kasutata enam kusagil.

 

Millised on olulisemad nõuanded proteeside eest hoolitsemiseks?

Suust eemaldavate proteeside puhastamiseks sobib spetsiaalne hari, millel on hambaharjast laiem harjaosa ja käepide. Proteese tuleb harjata 2 korda päevas hammaste pesu ajal. Tuleks vältida kinnituselementide painutamist. Apteegid pakuvad ka veeslahustuvaid biopuhastustablette, mille lahuses võib proteesi enne harjamist leotada.

Suust mitte-eemaldatavad proteesid – hambakroonid, sildproteesid vajavad hoolikat puhastamist hambavahede piirkonnas ja puuduvate hammaste kohal paiknevate sillakehade igemepoolsete pindade puhastamisel. Selleks tuleb kasutada spetsiaalset hambaniiti või väikseid harjakesi. Suuvee kasutamine enne hammaste pesu pehmendab hambakattu ja hõlbustab selle eemaldamist raskesti ligipääsetavates kohtades.

 

Mõnedele, ennekõike tütarlastele, meeldib oma hambaid kaunistada või ka paigaldada kaunistus keelele. Kaasnevad sellise ehtimisega ka teatud ohud?

Metallehte kandmine suupiirkonnas nõuab head suuhügieeni ja teadlikkust võimalikust kahjulikust mõjust. Kui keeleneet puutub mäludes vastu hambaid, võib see põhjustada hambamurru. Keeleneet võib põhjustada põletikku, kuna kinnituskohtadele kogunev katt on soodsaks kasvukeskkonnaks bakteritele. Needi ümber võib tekkida armkude ehk liigliha, mida saab eemaldada vaid kirurgilisel teel. Keeleneeti tuleks paigaldada kõiki hügieeninõudeid järgivas asutuses teenindaja poolt, kes tunneb keele anatoomiat ja kirurgilise protseduuri läbiviimise nõudeid.

 

Kui palju jääb igapäevase hambaarstitöö kõrvalt aega patsientidele suuhügieenist rääkida? Kas käite ka teemakohaseid koolitusi läbi viimas?

Olen suuhügieeni loenguid pidanud lasteaedades, koolides ning asutustes tervisepäevadel. Näen arstirolli eelkõige inimeses terviseteadliku mõtlemise ja käitumise äratajana. Mulle meeldib patsiendiga rääkida ning koos välja selgitada, kas ja kuidas ta suudab muuta oma suuhügieeniharjumusi tõhusamaks. Arsti ja õe julgustav ning sõbralik hoiak mõjuvad motivatsiooni tekitamisele alati hästi.

 

Võite mõne suuhügieeni nõuande anda vahetult oma kogemustest?

Korrapäraseks suuhoolduseks tuleb kujundada harjumused. Kujunenud headest harjumustest saab võimas jõud, mis juhib meid isegi siis, kui laiskus ja mugavus ründavad.

Kuidas neid harjumusi siis kujundada? Tee vähemalt 3 kuud midagi järjepidevalt ja sünnibki harjumus, mida enam ei ole nii raske igapäevaselt ellu viia. Ei ole oluline, kui tugevad või nõrgad kellegi hambad on, vaid see, millise hoolega neisse suhtutakse. Selline hoiak loob julgust ja enesekindlust ning säilitab rõõmsat meelt, mida me kõik vajame naeratamiseks.

Päikeselist naeratust!

 

Allikas: Terviseleht
Autor: Jaan Lukas

GUM ActiVital Sonic elektriline hambahari

16.02.2019
GUM ActiVital Sonic elektriline hambahari

 

Uus GUM® ActiVital Sonic elektriline hambahari helivibratsiooniga on lihtne ja elegantne viis parandada oma suuhügieeni.

GUM ActiVital Sonic hambahari vibreerib õrnaks hammaste puhastamiseks ning stimuleerib igemeid igapäevase tervisliku suuhügieeni jaoks.

Teaduslikult on tõestatud, et helivibratsioon koos pikendatud kooniliste harjastega ulatuvad 50% võrra sügavamale hammaste vahele, eemaldavad 47x efektiivsemalt hambakattu igemepiirilt ning jätavad igemetele ja hammastele puhta ja värske tunde.

 

 

Peen käepide on ergonoomiliselt kujundatud kindlaks ja mugavaks hoidmiseks, mis võimaldab hambaharja täpselt juhtida ja liigutada. Hambahari on patareiga, seda on kerge kasutada ja mugav hoiustada.

Stiilse ja elegantse kujuga hambaharju müüvad Selver, Rimi, Coop, Südameapteek, Apotheka, Benu Apteek ja Euroapteek. Soovitatav jaehind 17.99 €.

 

Lisaotsikute komplektis on kaks harjapead. Tutvu ka e-poe limiteeritud kampaania pakkumistega!

 

 

 

 

Terved igemed. Tervislik elu.

 

E-POODI!

 

 

 

KUULA: Eesti Hambaarstide Liidu president - kaariese toovad valed harjumused

12.02.2019
KUULA: Eesti Hambaarstide Liidu president - kaariese toovad valed harjumused

 

Eesti Hambaarstide Liidu president dr Marek Vink on tuntud otsekohese ja ausa ütlemise poolest. Tema sõnul pole kaaries mitte kurjast saatusest tekkinud ilusa nimega haigus, vaid hamba kõvakoe mädanemine ning süüdi on selles inimene ise.

Hambaarste ja nende suuri arveid kardetakse, aga ei teadvustata endale, et mõned meile nii tavalised tegevused hävitavad vaikselt hambaid, kuni alles on jäänud vaid suur põletik ja tuleb tegeleda tagajärgedega.

Hammaste eest teadlik hoolitsemine ei ole meile veel omane, hambaarstil pole aega meid õpetada ja kodust saadakse samuti valed harjumused kaasa.

Marek Vink soovitab kasvatada suu teadlikkuse seisundit, siis pole vaja ka kalleid protseduure. Puudub sellealane haridus ja nii tegelemegi ohates tagajärgedega.

Podcast avab mitmed valearvamused suuhügieeni kohta, kuula, ja saad kindlasti teadlikumaks! Näiteks - miks pole sidrunivee joomine sinu hammastele kasulik? Kuidas ja kui tihti pesta hambaid? Miks ei ole head suud peale hambapesu loputada?

Saadet juhib arstiharidusega ajakirjanik ja tervisetoimetaja Aive Mõttus. Kuula jutuajamist!

 

 

Allikas

4.02 on ülemaailmne vähi vastu võitlemise päev

04.02.2019
4.02 on ülemaailmne vähi vastu võitlemise päev

 

Suuvähk on (eriti seoses suitsetamisega) suhteliselt levinud haigus, mille olemasolust patsient sageli alles liiga hilja teada saab. Kuidas suuvähi võimalikku olemasolu kindalks teha?

Suuvähi võimalikud sümptomid on:

 • raskused neelamisel ja mälumisel
 • krooniline suukuivus või kähe hääl, mis ei parane
 • punakad või valged laigud keelel või põskede sisekülgedel
 • muhud või pehmete kudede liigkasvamine ükskõik millises suu osas

Suuvähi olemasolu kindlaks tegemisel tuleb kasutada heledat valgust ning peeglit ning toimida järgnevalt:

 • Uurige huulte sisekülgi ning kombake, kas huulte ja põskede koed on ühtlased (st ilma sisemiste muhkudeta)
 • Vaadelge igemeid eestpoolt peegli abil, ning keele poolelt (kasutades kahte peeglit). Igemed peavad olema ühtlaselt roosakad - punetavaid ja valgeid laike ei tohi esineda
 • Ajage pea kuklasse ning uurige suulage ning kombake sõrmega, et seal poleks valulikke kühme. Püüdke märgata ka ebanormaalseid värvimuutusi.
 • Võtke veidi marlit (või puhast riiet) ning tõmmake selle abil keelt veidi suust välja, et uurida, kas keelel esineb värvimuutusi. Ärge unustage uurida ka keele külgi ja keelealust pinda. Olge tähelepanelik ka selliste haavade suhtes, mis ei taha pikema aja jooksul paraneda.
 • Uurige oma kaela, et sellel puuduksid mügerikud (need võivad, aga ei pruugi olla valulikud)

Kui märkate vaatluse käigus midagi ebatavalist või kahtlustäratavat, pöörduge esimesel võimalusel oma hambaarsti või perearsti poole, et nad saaksid teha vajalikud uuringud ning suunata teid vajadusel vastavate spetsialistide juurde. Suuvähi ennetamiseks tasub regulaarselt külastada hambarsti, kes läbivaatuse käigus ka vähi olemasolu kontrollib.


Hambaarst.ee

Eesti Suuhügienistide Liit soovitab

14.01.2019
Eesti Suuhügienistide Liit soovitab

 

Tänapäeva hambaravi on üha enam seisukohal, et eduka ja esteetiliselt kauni tulemuse tagab koostöö erinevate hambaravi spetsialistide vahel.

Oskuslik hammaste hooldamine, õigete abivahendite kasutamine ning regulaarne suuhügienisti külastamine on tervisliku suuhügieeni eelduseks.

Igeme- ja hambahaiguste tekke vältimiseks oleks vajalik nii lastel kui ka täiskasvanutel külastada suuhügienisti vähemalt korra aastas.

Suuhügienisti visiidi käigus jagatakse patsiendile soovitusi kvaliteetse suuhügieeni tagamiseks, tuvastatakse patsiendi üldine suuhügieeni olukord ja harjumused. Suuhügienist selgitab, milliseid hambapastasid ja hambaharju tuleks kasutada, millised on õiged harjamisvõtted ning tutvustab ka abivahendite kasutamist. Suuhügieeni tagamisel kasutatavad abivahendid on: hambaniidid, hambatikud, vaheharjad, suuveed.

GUM sarja suuhooldustooteid soovitab Eesti Suuhügienistide Liit.

 

Laste hambad vajavad erilist hoolt

11.01.2019
Laste hambad vajavad erilist hoolt

 

Lapsed arenevad pidevalt. Seetõttu on GUM koostöös hambaarstidega välja töötanud erinevad hambaharjad, mis on kohandatud just vastavalt kasvava lapse suuhoolduse vajadustele.

On teada, et fluoriid mängib olulist rolli kaariese ennetamisel. Fluoriid kiirendab mineraalide imendumist hambasse (remineralisatsioon) ning suurendab vastupanuvõimet happerünnakutele, et ennetada mineraalide kadu (demineralisatsioon). Siiski võib liigne fluoriid kahjustada laste tervist. Seepärast on GUM välja töötanud erinevad tooted, mis tagavad tõhusama remineralisatsiooni kaariese ennetamiseks ning kaitsevad happerünnakute eest, ilma et toodete fluoriidisisaldust oleks suurendatud.


Veelgi tõhusam kaariese ennetamine tänu optimaalsele ja ohutule fluoriidisisaldusele. Fluoriidi ja isomalti unikaalne kombinatsioon muudab hambaemaili remineralisatsiooni tõhusamaks.

Tooted:

 

Maksimaalse mõju saavutamiseks kasutage koos teiste GUM toodetega:

Implantaadi hooldus

10.08.2018
Implantaadi hooldus

 

Mis on implantaadid ja kuidas nende eest hoolt kanda?

Dentaalne implantaat on kõige lihtsamas tähenduses titaanist kruvi, mis asendab puuduva loomuliku hamba juurt. Implantaate paigaldatakse nii üla- kui alalõualuu sisse, kus nad luuga kokku kasvavad. Seejärel saab implantaati kasutaja ankruna, millele kinnitub hambakroon või -sild. Dentaalsete implantaatide abil saab asendada nii üht kui ka mitut hammast, kusjuures enamasti (v.a 1 hamba korral) on vajalike implantaatide arv asendatavate hammaste arvust väiksem.

1. samm
Implantaatide pikaajalise töökindluse tagab nende eest korralik hoolitsemine. See tähendab igapäevast korralikku hammaste puhastamist katust nii hambaharja kui –niidi või hambavaheharja abil. Ka oma arstile tuleb implantaate vähemalt 1 kord aastas näitamas käia.

GUM End Tuft

2. samm
Implantaadi puhatamiseks mõeldud hambaniit eemaldab õrnalt ja tõhusalt katu kõigilt luu külge kinnitatud implantaatidelt ilma neid kriimustamata.

Taaskasutatavaid spetsiaalseid nailonfilamentidega niite saab kergesti kinnitada patenteeritud konksja hoidja külge, millega on võimalik puhastada metallist osade vahelt.

3. samm
Kasutage hambavaheharja implantaatide ning neile toetuvate proteeside aluste puhastamiseks.


 


Hambavaheharja kasutamine implantaadi puhastamiseks

Sättige hari ettevaatlikult kahe implantaadi vahele ja puhastage kergete sisse-välja liigutustega.

Hambavaheharja tuleks kasutada vähemalt kord päevas, soovitatavalt pärast lõunasööki. Vähemalt esialgu on soovitatav harja kasutada iga päev samal ajal, muutes selle omamoodi rituaaliks. Nii saab sellest kiiresti igapäevane tervislik harjumus.

 

Miks kasutada hambavaheharja?

23.01.2018
Miks kasutada hambavaheharja?

 

Suuõõne korralikuks puhastamiseks ning hamba- ja igemeprobleemide tõhusaks ennetamiseks tuleb bakteriaalne hambakatt ja toidujäätmed eemaldada nii hammastelt kui ka hambavahedest ja igemepiirilt.

Nendele piirkondadele on aga keerukas hambaharjaga ligi pääseda, ükskõik kui hoolikalt ja sageli hambaid ka ei harjataks. Seetõttu soovitatakse suuõõne täielikuks puhastamiseks kasutada ka lisavahendeid.

Hambavaheharja tuleks kasutada vähemalt kord päevas, soovitatavalt pärast lõunasööki. Vähemalt esialgu on soovitatav harja kasutada iga päev samal ajal, muutes selle omamoodi rituaaliks. Nii saab sellest kiiresti igapäevane tervislik harjumus.

Tavatingimustes

Järgige lihtsat protseduuri:

 • Lükake hambavahehari hammaste vahele, avaldades sellele kerget survet.
 • Alumisi hambaid puhastades tuleks harja hoida kerge kalde all suunaga alt üles, ülemisi hambaid puhastades kalde all suunaga ülevalt alla.
 • Liigutage harja horisontaalsuunaliselt kergelt edasi-tagasi, jälgides, et hari ei tuleks hammaste vahelt välja.

 

Ortodontiliste vahendite puhul

Hambavahede harjad on iseäranis soovitatavad hammaste ja ortodontilise traatkaare vahe puhastamiseks ning suuremate hambavahede puhul. Puhastada tuleks kergete sisse-välja liigutustega, vältides traatkaarele surve avaldamist. Valige hambavaheharja suurus vastavalt puhastamist vajavate hambavahede suurusele.

 

Implantaatproteeside puhul
Kasutage hambavaheharja implantaatide ning neile toetuvate proteeside aluste puhastamiseks. Sättige hari ettevaatlikult kahe implantaadi vahele ja puhastage kergete sisse-välja liigutustega.

 

 

 

 

Sildade puhul
Kasutage sillaga kaetud alale vastavat hambavaheharja. Puhastamiseks sisestage hambavahehari põse- ja keelepoolsest küljest.

Kuidas hambavaheharja valida ja hooldada?

Saadaval on paljude kujude ja suurustega hambavaheharju, mis vastavad erinevate patsientide vajadustele. Peamine kriteerium, mida tuleks hambavaheharja valimisel silmas pidada, on hambavahede laius.
Kindlasti tuleks vältida liiga laia harja pressimist kitsasse vahesse. Arvestada tuleb ka ortodontiliste vahendite, proteeside, sildade, igemete taandumise ja teiste eritingimustega.

Seepärast peaks sobiva hambavaheharja esimesel korral määrama hambaarst, kuna tema oskab valida sobivaima kuju ja suuruse.

Hambavaheharja õige hooldamine hoiab selle pikema aja vältel optimaalselt tõhusana. See on imelihtne, kui järgite neid lihtsaid näpunäiteid:

 • Loputage hambavaheharja pärast kasutamist hoolikalt ja laske sel enne ärapanekut kuivada.
 • Hambavaheharja võib kasutada korduvalt, aga kasutatud harja tuleks hoida uutest eraldi.
 • Harja tuleks vahetada iga 10 kuni 15 päeva järel või kui selle harjased on kulunud.
 • Hambavaheharjaga koos soovitatakse kasutada spetsiaalset geeli. Geel muudab harja kasutamise tõhusamaks ja meeldivamaks ning võimaldab harjal kergemini libiseda, vähendades samas harjaste kulumist.


GUM pakub laias valikus hambavaheharju, mille hulgast leiate enda jaoks täpselt sobiva.

Leia õige hari meie abiga!

 

Trav-Ler® hambavahehari
Kompaktne, kaasaskantav ning alati kasutusvalmis 

GUM TRAV-LER hambavaheharjad antibakteriaalse kaitsega

8st harjast koosnev hambavaheharjade täielik seeria, kõige kitsamast kõige laiemani kõigi hambavahede täiuslikuks puhastamiseks. Need tagavad optimaalse hoolduse ja mugavuse.

 • Harjaseid on töödeldud antibakteriaalse aine kloorheksidiiniga.
 • Harjapead painduvad kuni 90°, võimaldades ligipääsu hambavahedele kõigis suu piirkondades.
 • Õhutusavadega otsik täidab kaht ülesannet – kaitseb hambavaheharja ja pikendab harja käepidet, muutes selle kasutamise kergemaks ja võimaldades raskusteta pääseda ka suu kaugemasse ossa.
 • See on kompaktne ja kaasaskantav, seega alati kasutamiseks valmis.

 

 

 

Proxabrush Bi-Direction 
Sobib ideaalselt kõigisse, ka kõige kitsamatesse hambavahedesse.

 

Hari töötati välja suuõõne kõigi osade puhastamise maksimaalseks hõlbustamiseksHarjapea paindub kuni 90°: sirges asendis on see ideaalne esihammaste vahede puhastamiseks, „L”-asendis pääseb aga kergesti ligi tagumistele hambavahedele.

Harja muudab eriti vastupidavaks selle metallist südamik.Proxabrush Bi-Direction on saadaval kolme erineva harjapeaga:

 • ultra micro fine
 • micro fine
 • fine
 

 

 

 

 

 

Proxabrush Click
Uuenduslik, hügieeniline ja kergesti kasutatav
 
Harjal on kahest materjalist ergonoomiline pide, mis aitab sellel hästi käes püsida, ja kaks erineva kujuga hambavaheharja hambavahede puhastamiseks.

Tagavaraharju saab käepideme külge kinnitada ja sellelt eemaldada ühe lihtsa klõpsuga.

Tagavaraharjade harjaseid on töödeldud antibakteriaalse aine kloorheksidiiniga, see hoiab harjased puhtad kuni kahe nädala vältel.

 

 

Tagavaraharjad GUM’i harjale Proxabrush Click

Tagavaraharjad GUM’i harjale Proxabrush Click

 

 

Proxabrush Click Sulcus

Sisaldab kaht spetsiaalselt igemepiiri puhastamiseks mõeldud ühe harjasekimbuga harja.

Harju on töödeldud AgION hõbetseoliidiga, mis tagab kauakestva antibakteriaalse kaitse.

 

Soft-Picks
Tervenisti pehmest kummist valmistatud hambavahehari

 

Need uuenduslikud ühekordseks kasutamiseks mõeldud hambavaheharjad on valmistatud tervenisti pehmest kummist. Seepärast sobivad need ideaalselt ortodontiliste vahendite või implantaatproteesidega patsientidele. Harja regulaarne kasutamine aitab eemaldada hammaste vahelt bakteriaalse hambakatu ja toidujäätmed, aidates seeläbi ära hoida igemete veritsemist ja igemepõletikku. Sellised harjad on pisut avaramate hambavahede korral suurepäraseks asenduseks hambaniidile.

 

 

 

 

 

 

 

Proxabrush geel
Ainus spetsiaalselt hambavaheharjale toodetud geel

 

Kahetoimeline toode tõhustab hambavaheharja kasutamist:

 1. Mehaaniline toime: Geel aitab hambavaheharjal ka kõige kitsamates hambavahedes paremini libiseda, muutes harja kasutamise tõhusamaks, meeldivamaks ning hammaste ja igemete suhtes leebemaks.
 2. Keemiline toime: Tsetüülpiridiinkloriid tagab igemete antibakteriaalse kaitse.

GUM’i Proxabrush geel ei sisalda abrasiivseid aineid ning selle kahekordne piparmündimaitse jätab suhu värske tunde

 

Ortodontilised vahendid breketite kandjatele

10.08.2017
Ortodontilised vahendid breketite kandjatele

 

Breketikandja peab pidama suurt hoolt enda hammaste ja igemete eest, et saavutada soovitud tulemust. Kuid see on lihtne, kui on olemas head ortodontilised vahendid suu eest hoolitsemiseks.

Kuidas peaks breketikandja igapäevane puhastusprotseduur välja nägema?

1. samm
GUM Orthodontic Brush

Spetsiaalselt breketite jaoks väljatöötatud pehme hambahari.

Spetsiaallne V-kujuline hari hõlbustab pindade puhastamist ortodontiliste vahendite (nagu breketite, klambrite, nuppude ja ligatuuride) ümbruses.

Breketite vahele jäänud toiduosakeste eemaldamiseks kasutage hambaniiti või hambavaheharja. Abi võib ka olla sellest, kui teete hambaniidi sisse väikse sõlme ning liigutate seda hammaste vahelt läbi.

 

 

 

 

 

 

 

 

2. samm
GUM ORTHO+ Floss N100 valmislõigatud riba

Kolm ühes hambaniit on ideaalseks puhastusvahendiks ortodontiavahendite, hambasildade ja laiade hambavahede puhastamiseks.

Spetsiaalne, igapäevaseks kasutamiseks mõeldud kolm ühes kompaktne hambaniit koos ühendatud läbisurumisniidiga (1), poorse harjaga (2) ja hambaniidi sektsiooniga (3). Spetsiaalselt valmistatud lihtsamaks ja efektiivsemaks puhastamiseks, hammastevahe harjamiseks, ortodontiavahendite ning hambasildade puhastamiseks.

 

3. samm
Hambavahede harjad on iseäranis soovitatavad hammaste ja ortodontilise traatkaare vahe puhastamiseks ning suuremate hambavahede puhul. Puhastada tuleks kergete sisse-välja liigutustega, vältides traatkaarele surve avaldamist. Valige hambavaheharja suurus vastavalt puhastamist vajavate hambavahede suurusele.

Kuidas kasutada hambaniiti?

10.08.2017
Kuidas kasutada hambaniiti?

 

Selleks, et eemaldada bakterid ning toidujäänused, mis kogunevad harjaga raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse, tuleb kasutada hambaniiti või hambalinti – ainult nii on võimalik pääseda hammaste vahele.

Hambaniidi kasutamine aitab hoida igemed terved ning vähendab hambakatu kogunemist igemeserva alla.

Hambaniiti soovitatakse hammaste vahede puhastamiseks kasutada noortel inimestel, kelle:

 • hambavahesid täidavad terved igemed (papillid)
 • hambad on tihedalt üksteise vastas
 • hammaste vahel olevad papillid on pikenenud, paistes või hamba küljest lahti
 • Antud juhul on ainsaks tõhusaks abivahendiks hambaniidi kasutamine puhastamaks hammaste kontaktpindasid ja kahe hamba vahel oleva igeme mõlemaid pooli.

 

 

 

 

Hambaniidi kasutamine

Hambaniit viiakse ettevaatlikult edasi-tagasi liigutustega hammaste kontaktpinnast läbi. Puhastatakse kummagi hamba pind kuni igemevao põhjani kolme-nelja hõõruva liigutusega. Nii välditakse niidi pääsemist järsult kontaktpinnast igemesse, kus igemesse võib tekkida haav. Puhastus on tõhusam, kui niit on pingul ja hoitakse hamba ümber nurga all nii, et see haaraks hambakaela võimalikult suurelt pinnalt.

Niit sõlmitakse kas aasaks või keeratakse sõrmeotsade ümber.

Lihtsam viis on kasutada spetsiaalset hambaniidi hoidjat.

Hammaste harjamine hambaharjaga - õigesti!

10.08.2017
Hammaste harjamine hambaharjaga - õigesti!

 

Kuigi hammaste pesemine tundub nii tavaline, et me isegi ei mõtle selle tehnikale igapäevaselt, on siin siiski omad nipid. 

Hambaharjad jaotatakse kõvadeks, pehmeteks ja poolpehmeteks. Harjastest on moodustatud kimbukesed, mille otsad on lõigatud kooniliseks. Tänapäeval kasutatakse sünteetilisest materjalist harju, mis on hügieenilisemad ja mida on kergem puhastada.

Hambahari peab olema patsiendi vajadustele vastav. Faktorid mida tuleb arvesse võtta on suurus, lihtne kasutada, tõhus plakki eemaldada, vastupidavus, hind.

Hea hambahari on tihedate pehmete harjastega (soft) ja lühikese peaga. Hambaharja pea võiks olla pikkusega 30-35 mm, mis võimaldab juurdepääsu ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse nt purihammaste tagumised küljed.

Väga oluline on, et kasutakse pehmet ja lühikese peaga hambaharja, vastasel juhul vigastatakse iget.

Kõva hambahari vigastab igemeid ja hambaid. Eriti kiiresti kuluvad juba paljastunud hambakaelad. Hammaste kaeladele liigse surve avaldamise vältimiseks hoia hambaharja sõrmede vahel nagu pliiatsit.


Harjased 45° nurga all poolviltu igemeääre ja hambakrooni vastu

Hammaste pesemiseks soovitatakse Bass tehnikat, s.t hambaharja liigutatakse lühikeste vibreerivate liigutustega edasi-tagasi 2–3 hambal korraga. Harjased on suunatud 45º nurga all poolviltu igemeääre ja hambakrooni vastu. Samaaegselt puhastavad harjased hästi hambapinda ja masseerivad igemeid.

Hammaste pesemiseks soovitatakse Bass tehnikatHoolikas pesemine kestab vähemalt 2–5 minutit.

Harjamist on soovitav alustada purihammaste keelepoolsest küljest (liikudes teise poole purihammasteni) ja jätkata purihammaste põsepoolsest küljest (liikudes teise poole purihammasteni) ning lõpetada hambumispinna harjamisega. Kui alustada kergemini ligipääsetavatest kohtadest, võib tagahammaste puhastamine sootuks ununeda.

Esihammaste tagant harjates võib harja pöörata püstiasendisse. Hammaste kulumise vältimiseks oleks soovitav iga kord alustada pesemist erinevast purihammaste keelepoolsest küljest.

Hammaste pesemise lõpus tuleks ka keelt harjata.

 

Keelekaabitsa kasutamine

Puhastamisel tuleb keelekaabits suruda kergelt vastu keelt ning tõmmata seda tagantpoolt ettepoole. Mida kaugemalt tagant te keelt puhastada saate, seda parem. Samas püüdke vältida keele vigastamist ja liigset ärritamist. Keelekaabits tekitab ka vähem okserefleksi.

 

Hambaharja tuleb regulaarselt uuendada. Tavaliselt on hamba­harja kasutamise aeg umbes 2–3 kuud. Selle aja jooksul kaotab hari elastsuse, harjased deformeeruvad, muutuvad ebaühtlaseks ning hamba­pind jääb puhastamata.